Úrazy způsobené elektrickým proudem nejsou náhodné

Děti se na základních školách a od rodičů dovídají, že si musí dávat pozor na elektrická zařízení, která napájí rozvodná soustava 230 V a zároveň dobře ví, že se nesmí dotýkat elektrických drátů, které se utrhly od stožárů vysokého napětí. Stejně tak je nebezpečné na stožáry lézt, pokud by se v nich zachytil například drak, které si děti na polích pouští za větrného počasí. Při dodržování platných rozumných zásad využívání elektrické energie je to poměrně bezpečné a lidem vědomým, kteří používají zdravý selský rozum, se obvykle vážné úrazy nestávají.

nářadí elektrikáře

V životě však nastávají i chvíle, které běžný laik může podcenit, a přijít k úrazu i přes veškerou pečlivost a důslednost. S nimi vás může seznámit zejména zkušený elektrikář, který provádí revize elektro v Praze i v jiných městech v rámci preventivních opatření. Jakých momentů se to například týká?

Staré hliníkové rozvody – kdo z vás má ještě elektřinu taženou v hliníku z doby socialismu, může být problém např. v tom, že u zásuvek s vyšším odběrem mohou být povolené šrouby na kontaktech, čímž může dojít k elektrickému oblouku a ke vzniku požáru.

elektrikář při práci

Amatérské zásahy – revizní elektrikář také odhalí nebezpečné jevy, např. v souvislosti s amatérsky rozváděnými a zapojovanými zásuvkami, z nichž některé mohou být na nevhodných místech – třeba v blízkosti vodního zdroje, v sousedství umyvadla nebo kuchyňského dřezu.

Prodlužovací šňůry – někteří lidé, co si nechají provést kompletní rekonstrukci či výstavbu elektrických rozvodů v domě nebo v bytě se mohou domnívat, že je vše natolik perfektní, že se jim v podstatě nemůže nic zlého přihodit. A pak si koupí prodlužovací šňůru, tzv. psa, s deseti zásuvkami, na které postupně zapojí spotřebiče s vysokým odběrem (ampérovou zátěží), kupříkladu chladničku, pračku, myčku, kávovar, žehličku, varnou konvici, topinkovač, mixér a domácí pekárnu. Pokud se častěji uvádí tyto spotřebiče současně, může to způsobit zkrat a následný požár, případně úraz. Nebezpečné to je i tehdy, pokud se šňůra někde skřípne a tím se poruší kabelová izolace.

Podobné příspěvky

© Ozdobse.cz - Všechna práva vyhrazena.