Gregoriánský chorál

Gregoriánský chorál má velmi dlouhou minulost. Jedná se ocírkevní náboženský zpěv bez použití hudebních nástrojů. Užívá se v průběhu katolické mše. Jedná se o nejstarší formu katolického zpěvu, který se až do dnešních dnů uchoval beze změn.
Za svůj název vděčí svému zakladateli papeži Řehoři I., který žil v letech 540 – 604. Jedná se v podstatě o zpívanou modlitbu, především zpěv žalmů.
S gregoriánsky zpívanou modlitbou se můžeme dodnes setkat (či spíše nesetkat kvůli přísné klauzuře) v řeholních komunitách benediktinů, trapistů či kartuziánů.
kostelní okno
Nicméně gregoriánský chorál je oblíbený i za branami klášterů. Pokud máte rádi církevní či vážnou hudbu, zcela jistě jste někdy navštívili nějaký koncert gragoriánských zpěvů. Mezi české gregoriánské sbory patří například tyto:

  • Schola gregoriana pragensis
  • Svatomichalská gregoriánská schola
  • Svatotomská schola
  • Schola Cantus

klenby kostela

Léčivé účinky

Gregoriánský chorál nejen úžasně zní, ale prý má také léčivé účinky. Pokud tedy budete mít někdy příležitost navštívit koncert s gregoriánskými zpěvy, vězte, že to pro Vás bude blahodárné po všech stránkách.

Dalo by se předpokládat, že gregoriánský chorál je určen pro muže. Ale není tomu tak. Existuje i ženský gregoriánský zpěv, i když ten je a byl samozřejmě podstatně méně rozšířený. Za přední autorku gregoriánských písní zpívaných ženami je považována výjimečná žena svatá Hildegarda z Bingenu, která proslula také jako velmi významná léčitelka.
světlo v kostele
Vraťme se do světa populární hudby. Dokážete si představit světové hity zpívané gregoriánským chorálem? Třeba hity Metalicy, U2, Seala nebo Andrea Bocelli? Pokud Vám to přijde nepředstavitelné, měli byste se jistě seznámit s jedinečným německým hudebním tělesem Gregorián, jehož členové zpívají v gregoriánském chorálu ty největší světové hity.

Více si o tom přečtěte například zde:


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
© Ozdobse.cz - Všechna práva vyhrazena.