Zahrada pro veřejné dobro na střeše domu

„Extenzivní zahrada’’ je uměle vytvořená zelená plocha, nechaná bez zásahu člověka. Jediným úkolem člověka je vytvořit pro takové prostředí ty nejvhodnější podmínky. Takové zelené plochy na střechách jsou určeny hlavně pro zvýšení podílu zelených ploch v husté zástavbě. Správně zvolený sortiment vysazených rostlin rozhoduje o úspěchu celé realizace.
Zelené střechy jsou doloženy v severských státech Evropy před více než tisícem let. V krajinách, kde bylo dřevo vzácností, byly střechy domů pokrývány několika vrstvami drnů na vrstvě březové kůry. Tyto střechy měly nejen výborné tepelně-izolační vlastnosti, ale byly schopny zadržet i velké množství vody z četných srážek.
rostlina pro osázení střechy
Dnes se od takových střech očekává hlavně podpora čistého životního prostředí, regulace vlhkosti a teploty. U rodinných domů hraje velkou roli i estetická stránka. Vždy je lepší se z okna dívat na kvetoucí porost rostlin než na šedou střechu garáže. Kdo by se nechtěl pochlubit barevným kobercem místo obyčejné střechy zahradního domku.
Střešní zahradu jde založit na ploché střeše a na střeše se sklonem do 30 stupňů. Rostliny žijí na konstrukcích střech i bez lidské péče. Má-li být osazení plochy bohaté, je potřeba jen vytvořit umělou vegetační vrstvu, která poskytne kořenům oporu a bude zadržovat vodu.
nenáročná pokryvná rostlina
Právě kvalita vegetační vrstvy tvořené substrátem a intenzita slunečního záření v dané oblasti je zásadním ukazatelem při výběru rostlin. Musíme vždy vycházet z únosnosti střechy, která musí zvládnout unést i izolaci proti vlhkosti, drenážní vrstvu a v zimě i vrstvu sněhu. Se zakládáním ploch by tedy určitě měla pomáhat zkušená firma. Výška substrátu stačí i 2 cm. Na takové střeše ovšem můžete mít jen mechy a lišejníky. Ale pokud střecha zvládne třeba vrstvu 10-15 cm substrátu, můžou na ni zdárně prospívat rozchodníky, netřesky, lomikameny, velké množství sukulentů, okrasné trávy z rodů lipnice a kostřavy, jetel, divoký česnek, mateřídouška, hvozdík a mnoho dalších.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

© Ozdobse.cz - Všechna práva vyhrazena.