Mikroskopická endodoncie

Endodoncie je jednou ze specializací zubního lékařství. Zabývá se tkáněmi zubních kořenů a zubní dření, v níž se nacházejí krevní cévy, nervy, vazivová a lymfatická tkáň – tedy měkké části zubu. K jednotlivým zákrokům patří ošetření kořenových kanálků, léčba prasklých zubů, zubní chirurgie, anebo stabilizace chrupu po zubních úrazech. Všechny tyto zákroky mají vést k záchraně zubu a obnovu jeho funkce.

Zubní dřeň – v dospělém věku už nemá skoro žádnou regenerační schopnost, a je-li poškozena nebo infikována, zpravidla odumírá. Zubní prostor, v němž se původně nacházela, není po jejím zániku už napojen na krevní řečiště. A proto se nemohou bílé krvinky vypořádat s infekcí. Následně zde dochází k zánětlivým procesům, což může vést nejen ke ztrátě zubu, ale zánět se může rozšířit i do čelistí a jejich okolí.

Před zákrokem

Cílem endodotického ošetření je:

  • odstranění zbytků měkkých tkání v zubu a dezinfekce tvrdé zubní tkáně
  • opracování kořenových kanálků a jejich hermetické uzavření
  • utěsnění prázdného prostoru tak, aby v něm nekolovaly tekutiny a nemohly se v něm usídlit mikroorganismy

Při endodontickém ošetření používají lékaři jednorázové sterilní nástroje a kvalitní materiály, a v neposlední řadě také stomatologické mikroskopy. Zubní lékařství je totiž založeno zejména na přesnosti. S mikroskopem je možné prostředí zubu sledovat detailně. A díky této možnosti zobrazování může stomatolog odvést precizní práci.

Po zákroku

Samotnému endodontickému ošetření předchází lokální anestezie, obvykle formou injekce. Při silném zánětu lze aplikovat inhalační analgosedaci, avšak při té je nutný specialista; proto se tyto zákroky provádějí spíš v nemocnici. Ošetření kanálků u vícekořenových zubů může trvat i několik hodin.

Jestliže vy sami máte problém s kořenovými kanálky či zánětem zubní dřeně, je tu pro vás stomatologická klinika Clinic+, endodoncie Praha. Další ordinace této kliniky se nacházejí v Mělníku, Roudnici nad Labem a Horních Počaplech.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné příspěvky

© Ozdobse.cz - Všechna práva vyhrazena.